K jedným z najčastejších a najpopulárnejších úlovkov našich rybárov sa radí dravá šťuka. Tie majú v našich jazerách a riekach celkom solídne zastúpenie a niekedy môžeme s nadšením sledovať, ako na každom kroku šťuky lovia svoju korisť v podobe malých rybiek a my vidíme na hladine nespočet krúžkov, ako aj obratné skoky a techniku lovu tohto dravca. A najmä v prípade, ak vidíme, že lovec v podobe šťuky je už riadnej váhovej kategórie a má tie správne miery zrelé k odchytu. Vtedy sa zrejme každý rybár nevie dočkať momentu, kedy na dané miesto nahodí svoj rybársky prút spolu s návnadou, akou sú v tomto prípade umelé voblery alebo ich skvelá alternatíva v podobe gumených nástrah na dravé ryby.
Umelá a gumenná nástraha, alebo priamo živá rybka?
Prívlačový prút a vhodná návnada nám zaručia dosť veľkú šancu, že tento najznámejší dravec našich jazier a riek skončí na našom háčiku ako ulovená trofej. Na úlovok v podobe odrastenej šťuky je hrdý každý rybár. Umelá alebo gumená nástraha má simulovať výzorom, ale aj svojim pohybom malú bezbrannú rybku, po ktorej dravá ryba okamžite vyštartuje. Aj umelý vobler dokáže túto simuláciu zahrať skvele, ako aj návnada v podobe umelej rybky, ktorá šťuku priláka svojimi dôveryhodnými pohybmi tak, ako keby bola živá.
Niekedy sa totiž k lovu dravých rýb používala aj návnada v podobe živých rybiek, ktoré sa ulovili vopred menšou udicou a na menší háčik. Ale už len samotný proces malú rybku uloviť môže byť na niektorých miestach zdĺhavý a predovšetkým dosť krutý voči rybke a nehygienický voči nám. Zakaždým by ste museli uloviť a napnúť na háčik novú a novú rybku a to drastickým spôsobom, kedy aj tak do pár minút na háčiku skape a pre šťuku tak nebude táto návnada príliš atraktívna. Šťuka registruje svoju korisť predovšetkým náznakom jej pohybov a ako vieme, skapaná rybka sa hýbať nebude, zato návnady v podobe voblerov a gumených nástrah majú dlhodobú životnosť.